VÁŽANY NAD LITAVOU - kostel sv. Bartoloměje a socha sv. Jana Nepomuckého

10. ledna 2013 v 21:45 | Frypat |  NOVINKY z roku 2013
V minulém příspěvku jsem sliboval představení zdejšího kostela sv. Bartoloměje se sochou sv. Jana Nepomuckého. Tady tedy jsou..Na začátek přidávám popis kostela i sochy publikované v knize VÁŽANY NAD LITAVOU, vydané místním obecním úřadem v roce 2012.
FARNÍ KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE stojí na návrší a kolem se rozkládá hřbitov. Kostel byl vystavěn na románských základech starší stavby. Z nejstarší doby je zachován kamenný portál v severní zdi. Stavbu v gotickém slohu dokládá klenba v presbytáři i části zdiva věže. Kostel byl 23.srpna 1645 vypálen Švédy, dost možná se jednalo o jednotky, které se podílely na obléhání Brna. Obnoven byl v roce 1651. Velká oprava proběhla rovněž v roce 1909 a posléze v roce 1970, kdy byly v presbytáři objeveny gotické části stavby. Poslední generální oprava celé kostelní stavby byla provedena v devadesátých letech 20.století. Kostel byl staticky zajištěn a odvlhčen a dostal novou krytinu. Při obnově fasády bylo odhaleno gotické okno lodi kostela. V roce 1992 byl také obnoven románský portál na severní straně kostela. V letech 1995 a 1996 byla na místě malé a nevyhovující sakristie postavena nová, prostornější, která byla také vybavena novým nábytkem. Stará sakristie byla postavena v polovině 19.století - ještě dříve se kněz oblékal za hlavním oltářem.

Barokní SOUSOŠÍ SV.JANA NEPOMUCKÉHO u hřbitova bylo vytvořeno sochařem V.F.Solnickým v roce 1739. Sousoší má následující podobu: na nevysokou obdélnou podnož navazuje hranolový sokl s bočními volutovými křídly zdobenými závěsy květů. Sochu světce v nadživotní velikosti doprovázejí po bocích okřídlení andílci: jeden drží mučednickou ratolest a druhý knihu.

Tolik popisy z výše jmenované knihy. Skutečnost je trochu někde jinde, ale to asi poznáte z následujících fotografií.
Nejprve pohled na schodiště a vstupní bránu na hřbitov. Vlevo socha sv.Jana Nepomuckého

Jiný pohled na přístupovou cestu

Socha (bohužel už ne sousoší) sv. Jana Nepomuckého

V roce 2001 neznámý pachatel odřízl sošky obou andělů. Na jejich místo byly pořízeny kopie,

ale už na první pohled je vidět, že ani dnes sochu světce po bocích žádní okřídlení andílci nedoprovází

Nápis na podstavci - Svatý Jane Nepomucký, ochraňuj nás od hladu, veliký patrone. (Překlad mě zaslal pan Josef Holub z Vážan)

Ještě poslední společný záběr

Kostel obcházím od jihu, tedy od hřbitova


Na těchto snímcích je patrné i gotické okno lodi kostela


Detail gotického okna

Celkový pohled ze hřbitova

a z jiného úhlu

Pohled na věž od západu

Oprava hřbitovní zdi proběhla v roce 2006

Náhrobek rodiny Linhartů vsazený do hřbitovní zdi. V roce 1873 zemřel Ferdinand rytíř Linhart

Severní část kostela s románským portálem

Detail opraveného portálu. Dva kříže jsou údajně po dvou bojovnících účastnících se křižáckých válek ve 13. století.


Detail dveří

Věž a pod ní románský portál

Pohledy od fary


Záběr od silnice

Nakonec přidávám pohledy z dálky
Jeden od silnice na Hrušky

Dva záběry z vážanského kopce


A to je vše. V budoucnu bych chtěl ještě pořídit fotky z vnitřních prostor kostela, ale na tom se budu muset nějak domluvit s panem farářem. Pokud se mi to podaří, tak ty fotky tady určitě uvidíte.
Zatím se mějte moc fajn a někdy příště se zase ozvu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 8:12 | Reagovat

Přiznávám se , že pro kostely mám slabost. Ne že bych byla věřící, ale od malička se mnou babička chodila po pražských kostelích a vyprvěla mi o nich všechno možné. Pověsti i historii. Od té doby vždy když někde jsem a je tam kostel, je to první místo kam jdu. Tady u nás je také opravený ale jelikož spadá pod faru ve Třebové je otevřen jen každých čtrnáct dní na mši, jinak je nepřístupný. Tudíž co tu bydlíme jsem v něm ještě nebyla....

2 Frypat Frypat | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 21:45 | Reagovat

[1]: Taky nejsem věřící a kostely jsem dříve vůbec nefotil. Byl jsem ze začátku zaměřený jen na hradní zříceniny,pak jsem začal fotit hrady,potom jsem přidal zámky a zámečky.Až asi poslední rok jsem začal fotit všechny (nebo alespoň většinu) zajímavostí místa,které navštívím. A tím i kostely.
Těď jsem dostal takový nápad, snad se ti bude líbit. Brzy to tu uvidíš.

3 Hanka Hanka | E-mail | Web | 14. ledna 2013 v 22:34 | Reagovat

Moc pěkné fotky, Patriku!
Ani já nejsem věřící, ale kostely fotím moc ráda, jsou to velice krásné a zajímavé stavby. Nejvíce se mi líbí venkovské kostely zasazené v krajině.
Nafotil jsi skvělou reportáž. :-)
Taky jsem zvědavá na tvůj nápad! ;-)

4 Frypat Frypat | E-mail | Web | 15. ledna 2013 v 16:56 | Reagovat

[3]: Hanko,díky moc.Ona to byla spíše taková znouzecnoct,ale aspoň mě to donutilo zjistit něco z minulosti naší vísky a hlavně jsem se dostal trochu na vzduch.Bohužel na delší dobu to byla poslední procházka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama